BRĄSZEWICE

Gmina Brąszewice położona jest w zachodniej części powiatu sieradzkiego na Wysoczyźnie Złoczewskiej wchodzącej w skład Niziny Wielkopolskiej. Dzięki układowi dróg powiatowych gmina ma dogodne połączenie komunikacyjne z miastami takimi jak: Sieradz (około 30 km), Łódź (około 95km), Kalisz (około 60 km), Wieluń (około 40 km), Wrocław (około 130 km).
Powierzchnia gminy wynosi 106 km2, a jej ludność liczy 4500 mieszkańców. W skład gminy w chodzą 43 miejscowości, które tworzą 20 sołectw: Błota, Brąszewice (sołectwa: Brąszewice I i Brąszewice II), Bukowiec, Chajew, Chajew-Kolonia, Czartoria, Gałki, Godynice, Kamieniki, Kosatka, Przedłęcze, Sokolenie, Starce, Szczesie, Trzcinka, Wiertelaki, Wojtyszki, Wólka Klonowska, Zadębieniec.
Prawdziwym bogactwem Gminy Brąszewice są lasy pokrywające aż 34% jej obszaru. Żyją tu liczne gatunki zwierzyny zarówno chronionej jak i łownej, toteż na terenie gminy funkcjonuje aż 5 kół łowieckich: Hubertus, Ponowa, Szarak, Tur i Sokół.
Gmina ta charakteryzuje się niskim zaludnieniem przy jednoczesnym stosunkowo wysokim zalesieniu. Połączenie tych dwóch aspektów kształtuje wyjątkowość  gm. Brąszewice pod względem możliwości wypoczynkowych. Spokój i ciszę tego miejsca szczególnie upodobali sobie miłośnicy leśnych wędrówek oraz grzybiarze, dostrzegając i doceniając olbrzymie walory przyrodnicze terenu.
Godną polecenia atrakcją turystyczną na terenie gminy jest rezerwat „Jaźwiny”. Teren rezerwatu stanowi lokalną ostoję tych gatunków flory i fauny, które związane są z siedliskami torfowiskowymi i bagiennymi.  Ponadto lasy rezerwatu, trudno dostępne dla człowieka i posiadające bardzo bogaty podszyt, stanowią dogodną ostoję i miejsce rozrodu zwierzyny łownej i ptactwa.
Od lat 70-tych na terenie gminy działa Ludowy Klub Sportowy Brąszewice, który obecnie reprezentowany jest przez drużynę juniorów oraz przez drużynę seniorów.
Kulturalną ozdobą gminy Brąszewice jest Orkiestra Dęta w Brąszewicach oraz Orkiestra Dęta w Godynicach, która powstała już w 1916 r. Okres wojenny przerwał działalność orkiestry, instrumenty zostały ukryte na wieży Kościoła i w prywatnych domach. Po wojnie rozpoczęto działalność i na miarę możliwości finansowych remontowano i dokupowano kolejne instrumenty.
Na terenie gminy prężnie działa również Zespół Ludowy „Brąszewiacy”, który przez wszystkie lata działalności uczestniczył we wszystkich gminnych i powiatowych uroczystościach oraz wielu przeglądach folklorystycznych. Zespół ten pomnaża dorobek gminy i krzewi jego kulturę.
Dane kontaktowe:
Urząd Gminy w Brąszewicach
Ul. Starowiejska 1
98-277 Brąszewice
Tel. 43 821 17 78/ fax: 43 821 18 73
Strona internetowa: www.braszewice.pl
E-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze Gminy

Ważne adresy

TOP