BRZEŹNIO

Brzeźnio jako stolica gminy notowane było w 1859 roku, wiadomo jednak, iż rolę centrum pełniło wiele wieków wstecz, niewątpliwie dlatego, że było największą wsią regionu. Obecnie dzieli się na 29 sołectw: Barczew, Bronisławów, Brzeźnio, Dębołęka, Gęsina, Gozdy, Kliczków-Kolonia, Kliczków Mały, Kliczków Wielki, Krzaki, Lipno, Nowa Wieś, Ostrów, Podcabaje, Próba, Pustelnik, Pyszków, Rembów, Ruszków, Rybnik, Rydzew, Stefanów Barczewski Drugi, Stefanów Barczewski Pierwszy, Stefanów Ruszkowski, Tumidaj, Wierzbowa, Wola Brzeźniowska, Zapole, Złotowizna.
Gmina Brzeźnio zajmuje 128,73km² powierzchni, a zamieszkuje ją około 7130 mieszkańców. Centralną miejscowością gminy jest wieś Brzeźnio, w której zlokalizowane są obiekty użyteczności publicznej.
Gmina posiada rzeźbę płasko równinną, korzystną dla rolnictwa, dlatego wiodącą funkcją gminy jest rolnictwo i produkcja żywności. Gmina Brzeźnio zaliczana jest do rejonu złoczewsko – konopnickiego, charakteryzującego się przewagą gleb pszenno – żytnich. Część terenu gminy stanowi obszar Chronionego Krajobrazu. Są to największe i najcenniejsze uroczyska leśne, znajdujące się w południowo – zachodniej części gminy.
Olbrzymim atutem tej gminy jest funkcjonujący od 2001 r. zbiornik retencyjny Próba, utworzony w dolinie rzeki Żeglina. Jest to doskonałe miejsce wypoczynkowe dla amatorów sportów wodnych oraz wędkarzy. Zbiornik stał się miejscem spotkań dla lokalnej i okolicznej społeczności oraz miejscem wielu wydarzeń o charakterze promocyjnym. Po wschodniej stronie zbiornika rozwija się budownictwo letniskowe, latem funkcjonuje kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu pływającego, mała gastronomia. Na wzniesieniu pod laskiem, z rozległym widokiem na wodę stoją dwie altany wyposażone w stoły, ławy i stojaki na rowery, brzegiem zbiornika biegnie bowiem jeden z najbardziej malowniczych przyrodniczo odcinków szlaku rowerowego.
Podczas uroczystości inaugurującej rozpoczęcie sezonu letniego nad Zalewem Próba, swój premierowy występ miała Kapela Podwórkowa z Brzeźnia, która reprezentuje gminę Brzeźnio na uroczystościach o charakterze gminnym, regionalnym i powiatowym.
Liczne wyróżnienia i nagrody, nawet o zasięgu ogólnopolskim, zdobywa również Zespół Śpiewaczo – Obrzędowy „Kliczkowianki” z Kliczkowa Małego, który posiada w swoim repertuarze przede wszystkim piosenki ludowe, przyśpiewki, gusła, wierzenia oraz obrzędy i zwyczaje związane z obchodami świąt i zajęciami kobiet dawnej wsi regionu sieradzkiego.
Na terenie gminy prężnie działają również: Orkiestra Dęta z Pyszkowa, Orkiestra Dęta z Brzeźnia, Grupa Tańca Nowoczesnego oraz Młodzieżowo- Dziecięcy Teatr Amatorski „Kameralny”.
Nie sposób zapomnieć również o działalności Kół Gospodyń Wiejskich oraz Klubu Emeryta i Rencisty, przy którym powstał Chór Klubu Emeryta i Rencisty.
Dane kontaktowe:
Urząd Gminy Brzeźnio
Ul. Wspólna  44
98-275 Brzeźnio
Tel. 43-820-30-26/ fax: 43-820-36-71
Strona internetowa: http://www.brzeznio.pl/
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze Gminy

Ważne adresy

TOP