ZŁOCZEW

Złoczew to gmina o prawach miejskich mająca bogata historię. Podzielona jest ona  na 21 sołectw: Biesiec, Borzęckie, Broszki, Bujnów, Czarna, Dąbrowa Miętka, Emilianów, Gronówek, Grójec Mały, Grójec Wielki, Kamasze, Łeszczyn, Miklesz, Potok, Stanisławów, Stolec, Szklana Huta, Uników, Wandalin, Zapowiednik.
Gmina Złoczew zajmuje powierzchnię 118,02km². Liczba mieszkańców Gminy podlega niewielkim wahaniom i wynosi około 7 500 osób. Centralnym punktem Gminy jest liczące ponad 400 lat miasto Złoczew. Nad miastem tym czuwa patron Św. Andrzej – apostoł – założyciel miasta i fundator kościoła parafialnego.
Wśród licznych zabytków Złoczewa na uwagę zasługuje XVII wieczny Pałac, odrestaurowany na potrzeby społeczno- kulturalne Miasta i Gminy Złoczew oraz Klasztor ss. Kamedułek, w którym od 1949 r. rezydują mniszki Kamedułki.
Atutem Gminy Złoczew są lasy, które zajmują 2701 ha. Naturalne, nieskażone środowisko, spokój, swoisty mikroklimat leśny, obfitość grzybów i jagód w lasach, brak uciążliwych zakładów produkcyjnych gwarantują wspaniałe możliwości wypoczynkowe i rekreacyjne na terenie Gminy. Okoliczni mieszkańcy mają dogodne warunki do wędkowania i wypoczynku, m.in. na stawach rybnych w Starej Hucie, na rzece Oleśnicy, w miejscowości Stolec.
Godną polecenia atrakcją turystyczną na terenie gminy są rezerwaty, obejmujące naturalne lub mało zmienione ekosystemy, określone gatunki roślin i zwierząt, a także elementy przyrody nieożywionej, mające istotną wartość ze względów naukowych, kulturowych, krajobrazowych i dydaktycznych.
Złoczew to niewielki ośrodek przemysłowy. W Złoczewie funkcjonują głównie zakłady przemysłu spożywczego (przetwórstwo mięsa i owocowo-warzywne). Na terenie gm. Złoczew znajduje się złoże węgla brunatnego o zasobności ok. 490 mln ton, odkryte w 1962 przez Instytut Geologiczny. Złoże zlokalizowane jest kilka km na południe od Złoczewa (na pograniczu powiatów wieluńskiego i sieradzkiego). Eksploatację złoża wstępnie planuje się na lata 2025-2045.
Na terenie Złoczewa funkcjonuje Towarzystwo Przyjaciół Złoczewa, które służy nie tylko rozwojowi kulturalnemu i gospodarczemu miasta, ale przybliża mieszkańcom historię ich małej ojczyzny oraz troszczy się o pielęgnowanie tradycji.
Na uwagę zasługuje także długa historia poczynań sportowych, bowiem już w okresie międzywojennym Złoczewianie mieli swój klub sportowy, który po wielu przekształceniach, do dziś dnia występuje na murawie pod nazwą KS. „Złoczevia”.
Dane kontaktowe:
Urząd Miejski w Złoczewie
Ul. Szkolna 16
98-270 Złoczew
Tel. (043) 8202462 / fax: (043) 8202592
Strona internetowa: www.zloczew.pl
E-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasze Gminy

Ważne adresy

TOP